Susanne Nyström åker Kristinaloppet i Norberg

av langd • 30.01.2013
Engelbrektsloppshelgen om en dryg vecka inleds med Kristinaloppet den 9 februari. Över 500 tjejer är anmälda till loppet över 30 km och däribland den femfaldiga Tjejvasavinnaren Susanne Nyström. Intresset är stort för Kristinaloppet och fler än 500 tjejer har anmält sig till loppet som inleder Engelbrektsloppshelgen i Norberg den 9-10 februari.

Engelbrektsloppshelgen om en dryg vecka inleds med Kristinaloppet den 9 februari. Över 500 tjejer är anmälda till loppet över 30 km och däribland den femfaldiga Tjejvasavinnaren Susanne Nyström. Intresset är stort för Kristinaloppet och fler än 500 tjejer har anmält sig till loppet som inleder Engelbrektsloppshelgen i Norberg den 9-10 februari.

Engelbrektsloppshelgen om en dryg vecka inleds med Kristinaloppet den 9 februari. Över 500 tjejer är anmälda till loppet över 30 km och däribland den femfaldiga Tjejvasavinnaren Susanne Nyström.
Intresset är stort för Kristinaloppet och fler än 500 tjejer har anmält sig till loppet som inleder Engelbrektsloppshelgen i Norberg den 9-10 februari.

– Vi märker ett ökat intresse för alla våra lopp, men särskilt för Kristinaloppet som på några år har vuxit rejält, säger Lasse Holm, tävlingsledare.

Loppet lockar även elitåkarna och det ser ut att kunna bli en intressant kamp mellan Susanne Nyström och fjolårssegraren Nina Lintzén. Nina Lintzén, som har vunnit Kristinaloppet de två senaste åren, blir i år rejält utmanad av Susanne Nyström. Nyström har vunnit Tjejvasan 5 gånger; 2007, 2008, 2009, 2010 och 2012. 2011 blev det en andra plats. 2010 vann hon även Vasaloppet och det är första gången någon lyckats vinna Tjejvasan och Vasaloppet samma år. Segraren vinner förutom äran 10 000 kronor.

Med knappt en vecka kvar till Engelbrektsloppshelgen är 2 233 skidåkare anmälda till Engelbrektsloppshelgen: 1 203 till Engelbrektsloppet, 494 till Engelbrektshalvan och 536 till Kristinaloppet. De senaste dagarnas milda väder oroar inte tävlingsledningen.

– Regnvädret har dragit förbi och det innebär inte någon fara för loppet. Som väderprognosen ser ut nu kommer vi att kunna köra loppet som planerat med ordinarie bansträckning, säger Anders Karlén i Engelbrektsloppets spårpatrull.

Engelbrektsloppet 60 km går den 10 februari 2013 och är ett lopp i klassisk stil som ingår i En Svensk Klassiker och i den internationella långloppscupen Euroloppet. Engelbrektshalvan 30 km den 10 februari ingår i Halvklassikern och Kristinaloppet 30 km den 9 februari i Tjejklassikern. Alla tre lopp avgörs med start och mål på torget i Norberg.

engelbrektsloppet.se

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Här är ALLA svenskar som åkte Marcialonga

    by langd
    26.01.2009
  • 1

    Mathias Fredriksson pappa igen

    by langd
    19.09.2010
  • 1

    Trivs som frontfigur

    by langd
    12.02.2008
  • 1

    Allt om längdåkning i Norge

    by langd
    28.10.2011
  • 1

    Oberhof har fått skidtunnel

    by langd
    16.07.2009

Fler artiklar

  • Marcialonga utsett till Årets Evenemang

    Ski Classics World Championship säsong XVII bestod av 13 tävlingar, och nu har det mest populära loppet utsetts. Det är Pro Teamen och deras åkare som har röstat fram sin favorit.
    av Leandro Lutz
    15.04.2026
  • Chockbeskedet: Succétränaren får sparken

    av Ingeborg Scheve
    15.04.2026
  • Klart med ny skyttetränare för skidskyttelandslaget

    av Maja Eriksson
    15.04.2026
  • LISTA: Längdstjärnorna som slutar

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    15.04.2026
  • Trodde du att säsongen var slut? Här är alla veckans tävlingar

    av Langd.se
    14.04.2026