Ny EM-medalj, det förbannade tredjeskottet förstörde

av Kjell-Erik Kristiansen • 01.02.2025
Anna-Karin Heijdenberg tog en ny medalj under EM i skidskytte i norditalienska Martell. Silver i jaktstarten kunde mycket gärna ha varit guld. Om det inte var för det förbannade tredjeskottet…

Anna-Karin Heijdenberg tog en ny medalj under EM i skidskytte i norditalienska Martell. Silver i jaktstarten kunde mycket gärna ha varit guld. Om det inte var för det förbannade tredjeskottet…

För med en ledning på nästan 50 sekunder efter sprinten hade jämtländskan ett gyllene tillfälle att ta en dubbel i årets EM.
Men hon missade det tredje skottet i första skyttet och fick upp lettiskan Baiba Bendika bara 9 sekunder bakom. När Anna-Karin åter missade det tredje skottet i andra liggande passerades hun av en felfri Bendika och var plötsligt 14 sekunder efter.
Och tro det eller ei. I första stående blev det samma visa igen. Fyra träffar och en miss på det tredje skottet. Därmed blev avståndet upp til Baiba Bendika hela 52 sekunder sedan lettiskan fortfarande var felfri.
Nu hade Heijdenberg dessutom sällskap av både tyskan Johanna Puff och fransyskan Sophie Chauveau.

JUBLADE FÖR SILVER. Anna-Karin Heijdenberg var stark i avslutningen åter igen. Foto: NORDIC FOCUS

Bjöds in i guldkampen igen
Men det blev en mycket dramatisk avslutning. Anna-Karin Heijdenberg sköt fullt i fredagens sprint och nu fick hon en gratis inbjudan till guldkampen igen. Bendika sköt nämligen på sig tre straffrundor efter felfritt skytte tre gånger om.
Och när Anna-Karin grejade tredjeskottet började man vädra guld. Men nu missade hon det allra sista skottet och då försvann den möjligheten. Baiba Bendika höll undan och vann till slut med 15 sekunder. Fullt i sista stående för svenskan hade betytt blågult guld igen.

Stark i silverkampen
Men Anna-Karin Heijdenberg är en fighter och det som blev en trio som kämpade om silver och brons fick en dramatisk avlutning.
Här visade Anna-Karin fighting spirit och lämnade både italienskan Linda Zingerle och den starka estniskan Tuuli Tomingas bakom sig på den sista kilometern. Hon tog in på Bendika, men avståndet var för stort till den lettiska veteranen.
Anna-Karin Heijdenberg jublade över mållinjen för ett EM-silver.

PALLEN i damernas EM-jaktstart, fr v: Linda Zingerle (3:a), Baiba Bendika (1:a) och Anna-Karin Heijdenberg (2:a). Foto: NORDIC FOCUS

Läs också: Krossade alla i EM-sprinten

Skottheim avancerade kraftigt
Bakom den dramatiska kampen om medaljerna avancerade Johanna Skottheim kraftigt. Fran en 26:e plats åkte hon upp sig till en 11:e i mål efter två straffrundor totalt.
Dom övriga svenskorna var länge ner i fältet.
Emma Nilsson föll två placeringar till en 32:a i mål efter fyra rundor, medan Sara Andersson fortfarande har lite kvar till toppformen efter sin sjukdom. Hon blev nu 40:e och klättrade i jaktstarten. Annie Lind klättrade också, från 59:e til 43:e efter två rundor också på henne.

Emil Nykvist föll tillbaka

Bland herrarna föll Emil Nykvist tillbaka efter att ha startat som sexa. Han fick endast två straffrundor men orkade inte med tempot. Därmed blev det en 19:e plats i mål. Då var det över två minuter sedan den överraskande italienaren Patrick Braunhofer gått i mål som segrare. Han sköt 20 träff och vann på det.

Bakom jagade tre norrmän som bommade för mycket för att utmana om guldet. Isak Frey blev silvermedaljör, bronset gick till Sverre Dalen Aspenes medan sprintsegraren Sivert Bakken fick ge sig i kampen om medaljerna och slutade fyra.

En mycket stark upphämtning i kön gjorde Malte Stefansson. Oxbergs-åkaren startade nästan sist som 58:a. Men trots tre straffrundor åkte den snabbfotade dalmasen upp sig till en 23:e plats i mål. Också Anton Ivarsson avancerade. Gick från 45:a till 31:a, också han med tre rundor. Oscar Ohlsson däremot fick tåla hela 7 rundor och föll till en 53:e plats.

Resultaten hittar du här.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • 1

    Världscuppremiär i längdskidor och skidskytte: Program och TV-tider

    by Langd.se
    26.11.2025
  • 1

    Säsongspremiär i längdskidor och skidskytte: Program och sändningstider

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    10.11.2025
  • 1

    Reste hem från landslaget i protest: ”Jag förstår ingenting”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    12.03.2025
  • 1

    Tidigare skidskyttestjärnan har fått nytt jobb

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    20.11.2025

Fler artiklar

  • Ski Classics Ski or Die: Se avsnitt 3 med Team Aker Dæhlie nu

    Nu är det tredje avsnittet av Ski Classics Ski or Die säsong III här. Möt Team Aker Dæhlie under ett träningsläger i oktober. Avsnittet ser du på SC Play som ingår i medlemskapet på Langd.se.
    av Langd.se
    05.12.2025
  • Skidskyttestjärnan lämnar Östersund – flyttar hem till Värmland

    av Maja Eriksson
    05.12.2025
  • Succékval för Myhlback – Svahn tillbaka

    av Maja Eriksson
    05.12.2025
  • Efter norrmännens utspel: ”De bör nog ha lite respekt”

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    05.12.2025
  • Tillbaka i IBU-cupen efter tunga året – blev bästa svensk

    av Maja Eriksson
    04.12.2025