Sveriges trupp till världscupen och IBU-cupen

av Hanna Karlsson • 02.01.2023
Nu är det dags för skidskyttetävlingar i världscupen och IBU-cupen efter juluppehållet. Så här ställer Sverige upp sina lag.

Nu är det dags för skidskyttetävlingar i världscupen och IBU-cupen efter juluppehållet. Så här ställer Sverige upp sina lag.

Nu är det dags för skidskyttetävlingar i världscupen och IBU-cupen efter juluppehållet. Så här ställer Sverige upp sina lag.

Efter juluppehållet står slovenska Pokljuka som värd för världscupen i skidskytte och i IBU-cupen är det slovakiska Osrblie som står för värdskapet. Tävlingarna äger rum 5-8 januari och nu har Skidskytteförbundet presenterat vilka som ska få åka tävlingarna.

Hanna Öberg saknas bland namnen, då hon inte är 100 % tillbaka i träning efter en förkylning.

– Det är såklart tråkigt att missa första världscupen efter jul men jag har inte kommit i gång med träningen helt sedan en förkylning och kommer därför att missa världscupen i Pokljuka, säger Hanna Öberg i ett pressmeddelande från Skidskytteförbundet.

En annan som inte är uttagen till tävlingarna är Tilda Johansson som haft en lysande start på säsongen. Hon är på hemmaplan och tränar inför världscuptävlingarna i Antholz som hon är förhandsuttagen till, samt inför EM.

– Det blir för många veckor med tävlingar om hon tävlar första veckan i januari. Målet är att Tilda ska vara i bra form i Anthloz men framför allt till EM som går i Lenzerheide (VM ort 2025). Därför är hon hemma första veckan men ansluter senare till IBU-cupen i Arber för att få några race innan Antholz, säger Johannes Lukas. 

Mona Brorsson gör sin världscupdebut för säsongen. Hon har haft en tuffare inledning på säsongen. Men innan jul tävlade hon i IBU-cupen med en tredjeplats under distansen på Idre Fjäll som bästa resultat.

– Det ska bli jättekul att köra världscup igen och jag är glad att få förtroendet från landslagsledningen. Efter en tuff inledning på vintern har julträningen gått väldigt bra. Damlaget har inlett säsongen så extremt bra, så jag hoppas att jag har fått upp hastigheten i spåret igen, säger Mona Brorsson.

Uttagning till VC, Pokljuka 
Elvira Öberg, Piteå skidskytteklubb 
Linn Persson, SK Bore  
Anna Magnusson, Piteå skidskytteklubb 
Mona Brorsson, Finnskoga SK 
Johanna Skottheim, Lima SKG 
Stina Nilsson, Lima SKG 
Martin Ponsiluoma, Tullus SKG 
Sebastian Samuelsson, I 21 IF 
Jesper Nelin, Piteå skidskytteklubb 
Peppe Femling, Piteå skidskytteklubb 
Emil Nykvist, SK Bore 
Malte Stefansson, Oxbergs IF 

Uttagning till IBU-cup, Osrblie 
Felicia Lindqvist, Biathlon Östersund 
Sara Andersson, Mora Biathlon  
Alva Sköld, Mora Biathlon 
Ella Halvarsson, Biathlon Östersund 
Bente Skåle, Tullus SKG 
Emma Nilsson, SK Bore 
Oskar Brandt, I 2 IF 
Anton Ivarsson, Tullus SKG 
Viktor Brandt, I 2 IF 
Erik Larsson, Mora Biathlon 
Gabriel Stegmayr, Dala-Järna IK 

Schemat för de kommande tävlingarna:  

Världscup Pokljuka  
5 januari  
14:20 sprint damer  
6 januari  
14:20 10km sprint herrar  
7 januari  
11:30 10km jaktstart damer  
14:45 12.5km jaktstart herrar  
8 januari  
11:45 singelmixstafett  
14:25 mixstafett  

IBU-cup Osrblie 
5 januari  
10:00 supersprint kval damer 
11:50 supersprint final damer 
13:40 supersprint kval herrar  
15:20 supersprint final herrar 
 7 januari  
10:30 7.5km sprint damer  
14:00 10km sprint herrar 
8 januari  
10:30 mixstafett  
13:30 singelmix stafett

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Svenska skidskyttestjärnan ska bli pappa

    by Maja Eriksson
    28.01.2026
  • 1

    Lägger av: 21 februari är karriären över

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    29.01.2026
  • 1

    Allt du behöver veta inför EM i skidskytte

    by Langd.se
    27.01.2026
  • 1

    Pensionen får vänta – tar över nytt landslag

    by Maja Eriksson
    05.05.2026
  • 1

    Skruvades ihop – lång återhämtning för fd världsmästaren

    by Kjell-Erik Kristiansen
    24.05.2026

Fler artiklar

  • Skrällvinnaren tar steget till Ski Classics på heltid

    22-åringen debuterade i Ski Classics och tog en sensationell seger. Nu är Malte Jutterdal klar för en långloppssatsning med ett svenskt team.
    av Maja Eriksson
    03.06.2026
  • Landslagsstjärnan byter skidmärke

    av Maja Eriksson
    02.06.2026
  • Växel 5 – så åker du effektivt utan stavar i fristil

    av Langd.se
    02.06.2026
  • JVM-åkare borta en hel säsong – nu klar för storklubb

    av Kjell-Erik Kristiansen
    01.06.2026
  • Längdåkare med seger i ny sport

    av Langrenn.com
    01.06.2026