Växel 5 – så åker du effektivt utan stavar i fristil

av Langd.se • 02.06.2026
Växel 5 används i hög fart och nedförslut – utan stavar. I den här videon får du lära dig att skapa fart med enbart ben och hitta balansen i höga hastigheter.

Växel 5 används i hög fart och nedförslut – utan stavar. I den här videon får du lära dig att skapa fart med enbart ben och hitta balansen i höga hastigheter.

När det går snabbt eller när stavarna inte räcker till – då är det Växel 5 som gäller. Det är skateåkningens renaste form, där benens arbete står för all framdrivning. I videon visar vi hur du jobbar med kraftfulla skridskoskär, balanserar över skidan och behåller ett effektivt glid. En viktig växel för både träning och tävling i fristil.

Läs också: Rullskidguiden 2025

På SC Play har du tillgång till alla våra teknikklipp, både för klassiskt och skate. Klicka här för att komma dit!

Streamingtjänsten SC Play har du som medlem tillgång till och där ser du även alla Ski Classics Pro Tour-event samt utvalda challengerslopp. Där finns även ett gediget videoarkiv med lopp från alla Ski Classics säsonger.

Rullskidklippen publicerades första gången i juni 2024.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Trenden tar fart bland skidåkarna: ”Borde tänka efter två gånger”

    by Ingeborg Scheve
    04.09.2026
  • 1

    Ski Classics-åkarna bjuder in till träningsläger

    by Maja Eriksson
    14.08.2026
  • 1

    LÖPTRÄNING: Karolina Hedenström tipsar – intervallpasset som boostar farten

    by Maja Eriksson
    06.08.2026
  • 1

    CYKELTRÄNING: VO2max-intervaller – utöka taket för din uthållighetsmotor

    by Leandro Lutz
    04.08.2026
  • double poling
    1

    Fem träningspass för att utveckla din stakteknik

    by ProXCskiing.com
    24.08.2026

Fler artiklar

  • Så ser du Tour of Slovakia på SC Play

    Följ Tour of Slovakia direkt på SC Play i veckan. Här är en guide som visar hur du får tillgång till sändningarna.
    av Langd.se
    15.09.2026
  • Blir troligtvis ”hamburgarteamet” för Vasaloppssegraren från 2024

    av Kjell-Erik Kristiansen
    15.09.2026
  • Ny säsong, nytt format: 1 kilometer-prolog inleder Ski Classics i Bad Gastein

    av Leandro Lutz
    15.09.2026
  • Lucky Sport Cycling siktar mot World Tour – nu väntar Tour of Slovakia

    av Maja Eriksson
    15.09.2026
  • Så utvecklar du din diagonalåkning

    av Langd.se
    14.09.2026