Ny på skidgymnasiet? Det här önskar tränarna att eleverna visste

av Ingeborg Scheve • 10.09.2026
Att börja på skidgymnasie kan vara en stor omställning, särskilt för de som flyttar hemifrån för första gången. Det märker tränarna: hos vissa brister det i helt grundläggande färdigheter.

Att börja på skidgymnasie kan vara en stor omställning, särskilt för de som flyttar hemifrån för första gången. Det märker tränarna: hos vissa brister det i helt grundläggande färdigheter.

Langrenn.com ger dig guiden till maximalt utbyte av tiden på skidgymnasiet. Det här är den andra artikeln i en serie med fokus på skidgymnasier.

– Vi kör faktiskt kurs i hygien och städrutiner på elevhemmet varje år, säger sportchef och chef för idrottsavdelningen på Meråker Skidgymnasium, Frode Estil, till Langrenn.com.

Den tidigare OS- och världsmästaren har jobbat som tränare och sportchef på Meråker i över 15 år. Det här är de tre sakerna som skidgymnasietränarna önskar att utövarna hade koll på när de kommer: Ordning på utrustningen, grundläggande vallakunskaper och renlighet på elevhemmet.

Ha ordning på utrustningen

Rullskidstavar där piggen ”plötsligt” saknas eller piggarna är slöa, glömt vätskebälte, hittar inte handskarna, glasögonen är borta. Vilka stavar är egentligen mina? Oj, de pjäxorna är fortfarande rejält blöta. Låter det bekant?

Estil berättar att de ständigt har utövare som har svårt att ställa upp tillräckligt förberedda till passen.

– Vi upplever att många är lite slarviga på det här området. Skid- och träningsutrustning är ju inte alltid så billig, och då är det dumt att inte ta hand om den eller slarva bort den, säger Estil.

Alltså: Håll koll på din utrustning, från rullskidor till vätskebälten. Punkt slut.

Se till att kunna grundläggande vallakunskaper

Många föräldrar har tagit huvudansvaret för det här jobbet åt sina barn, vallat och preppat skidorna till både träning och tävling. Då kan det kännas överväldigande den dagen mamma eller pappa inte är där och åkaren själv måste hitta rätt skidpar, rätt struktur och smörjning på egen hand.

Därför är det viktigt att känna sina egna skidor och vara trygg med vad man ska göra, och det gäller inte bara tävlingar.

Att komma förberedd till passen innebär också att ha skidor som är klara för dagens förhållanden. Har du fel fästvalla är det svårt att åka tekniskt bra på skidor, och du får inte ut lika mycket av passet som du skulle kunna. Dessutom kan dåliga skidor gå ut över skidglädjen, motivationen och träningsivern.

– Vallningen är viktig, men vi ser lite för ofta att någon får ut mindre av passen för att man inte kommer med väl preparerade skidor, säger Estil.

Att valla skidor behöver inte vara komplicerat, men som det mesta måste det läras in och övas på.

– Även här har vi kurs för eleverna, berättar Estil.

Håll det rent

Tränarna skulle gärna se att eleverna hade koll på grundläggande hushållsrutiner.

Elevhemslivet eller livet i egen lägenhet innebär att man plötsligt har allt ansvar för en del uppgifter som många är vana vid att ”någon” tog hand om när de bodde hemma, inklusive tvätt, städning och inköp.

Det bjuder på nya utmaningar för en del, och kommer utöver allt annat som är nytt med att flytta till en ny plats och anpassa sig till en ny skolsituation, nya tränare och nya träningskamrater. Då kan det snabbt sluta med enorma dammråttor och mögel i brödlådan om man inte tar tag i det.

– Många har nog lite att jobba på när det gäller hygien och städrutiner på elevhemmen, särskilt på killsidan. Därför har vi faktiskt egna kurser för våra förstaårselever kring detta, säger Estil.

I det sammanhanget har coronapandemin faktiskt bidragit till en större medvetenhet kring vikten av att hålla rent och ordentligt omkring sig.

– Efter att coronan kom ser vi en liten förbättring. Utövarna har blivit mer måna om hygien, säger Frode Estil till Langrenn.com.

Uppdaterad 10 september 2026. En version av den här artikeln har tidigare publicerats på Langrenn.com.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Trenden tar fart bland skidåkarna: ”Borde tänka efter två gånger”

    by Ingeborg Scheve
    04.09.2026
  • 1

    Ski Classics-åkarna bjuder in till träningsläger

    by Maja Eriksson
    14.08.2026
  • 1

    LÖPTRÄNING: Karolina Hedenström tipsar – intervallpasset som boostar farten

    by Maja Eriksson
    06.08.2026
  • 1

    CYKELTRÄNING: VO2max-intervaller – utöka taket för din uthållighetsmotor

    by Leandro Lutz
    04.08.2026
  • double poling
    1

    Fem träningspass för att utveckla din stakteknik

    by ProXCskiing.com
    24.08.2026

Fler artiklar

  • Inga svenska medaljer i dagens sprint

    Det blev ingen lyckad dag för de svenska åkarna i VM när den 200 meter långa sprinten avgjordes.
    av Langd.se
    05.09.2026
  • Succédag för Sverige – fyra medaljer

    av Maja Eriksson
    04.09.2026
  • Kaoset tar ny vändning – 20 åkare diskas

    av Maja Eriksson
    04.09.2026
  • Trenden tar fart bland skidåkarna: ”Borde tänka efter två gånger”

    av Ingeborg Scheve
    04.09.2026
  • Bygg din personliga träningsplan – del 1: Träna smart med begränsad tid

    av Adéla Ročárková
    03.09.2026