Nyhet: Nu släpper vi teknikvideor för skejtåkning på rullskidor

av Hanna Karlsson • 21.05.2024
Vill du komma i gång och åka rullskidor? Då kan skejt vara perfekt att börja med. Nu släpper Langd.se teknikvideor för skejtåkning på rullskidor.
Vill du komma i gång och åka rullskidor? Då kan skejt vara perfekt att börja med. Nu släpper Langd.se teknikvideor för skejtåkning på rullskidor.
Vill du komma i gång och åka rullskidor? Då kan skejt vara perfekt att börja med. Nu släpper Langd.se teknikvideor för skejtåkning på rullskidor.

Många är kanske rädda för att börja med skejtåkning på rullskidor, men i en tidigare artikel på Langd.se berättade skidtränare Kalle Gräfnings att det är inget man behöver vara rädd för.

– Många tycker att det är enklare att börja med skejt än med klassisk åkning. Detta då hjulen i skejt är smalare vilket gör att de är lättare att svänga med.

Han berättade även om vad man behöver tänka på när det kommer till tekniken.

Vad behöver man tänka på vad gäller tekniken i skejt?
— Nummer ett där är att planera din tur. Detta innebär att du inte ska behöva åka i nedförsbackar som du inte vet att du klarar av. Och det är svårt att lära dig själv, så jag skulle föreslå att ta en privatlektion eller en kurs. Den kanske viktigaste delen är att lära sig ploga och sedan successivt kunna ”hantera mer och mer hastighet”. För det är en av de största skillnaderna mellan rullskidor och skidåkning på vintern, säger Gräfnings och fortsätter:

— I skejt handlar det mycket om att kunna och ”våga” stå på ett ben och glida. Där brukar de som kört en del långfärdsskridskor eller inlines ha en fördel för teknikerna påminner mycket om varandra. Men som sagt, för många brukar det gå ganska fort att komma igång och köra skejt.

Läs hela artikeln med Kalle Gräfnings tips för att komma i gång med skejtåkningen här.

Nu på onsdag 22 maj släpper vi dessutom teknikvideor skejtåkning på rullskidor. Teknikvideorna ger dig en pedagogisk genomgång av fyra deltekniker inom skejtåkning: växel två, tre fyra och fem. Som instruktörer i videorna ser du före detta elitskidåkarna Elin Mohlin och Anton Karlsson.

Videorna publiceras på vår streamingtjänst SC Play under kategorin SC Training.

SC Play har du som medlem tillgång till. Är du inte redan medlem? Bli medlem här.

Läs också: Rullskidguiden 2024

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Ledarvästen till trots – Jizerska är Novaks stora mål

    Max Novak är en av Sveriges bästa långloppsåkare. Efter andraplatsen i Marcialonga för nästan två veckor sedan befäste han sin position i toppen. Många vet att han har rötter från Tjeckien. Nu berättar han om banden till landet, och varför Jizerska är ett av hans stora mål.
    av Max Östlund
    05.02.2025
  • Inför debuten i Jizerska – ”Jag suktar efter en bättre placering”

    av Max Östlund
    04.02.2025
  • Dubbla guld i U23-VM: ”Det var en väldigt bra dag”

    av Maja Eriksson
    04.02.2025
  • Helt överlägsen seger i kvalet

    av Max Östlund
    04.02.2025
  • Myhlback slagen av sprintledaren i Orsa

    av Max Östlund
    04.02.2025